Къде да рециклираме касетите за принтер и как да познаем некадърните зареждачи



Не е тайна, че българина разбира от всичко. По-точно си мисли, че разбира от всичко. Целта на тази статия обаче не е да правим психологически портрет на сънародниците ни, а какви действия да предприемем, когато се окаже, че консуматива на печатащото устройство в офиса или у дома е свършил. Тогава пред вас има два варианта: отивате и си купувате нов или търсите къде да заредите стария.

Когато тръгнете да обикаляте се оказва, че едва ли не куцо и сакато е способно да зареди консумативите Ви. Ако не Ви се вярва, че е така, може да експериментирате, като само се разходите покрай няколко офиса и офисчета на фирми за компютри и техника. В 95% от случаите ще видите, че те извършват и „супер“ зареждане на касети.

Не се подлъгвайте по големите букви! Най-напред проучете нещата!
За да няма разочаровани след зареждането, ето някой основни насоки:

1. Убедете се, че касетата ви става за зареждане и съответно физически не е повредена. Как? Като пуснете едно копие на собствения ви принтер - ако на копието има черни полета отляво, отдясно или и на двете места, вертикално по листа, то най-вероиятно ви е износен барабана на касетата, т.е. няма да се разминете само със зареждане, а ще трябва касетата да се ремонтира.

Ако на копието има точки, които се повтарят вертикално през определен интервал, то това отново означава че има известен физически дефект на барабана на касетата ви. Трябва да знаете, че някои точки подлежат на премахване, други не.

Ако вертикално на копието забелязвате замазване на изображението или това, което печатате го има няколко пъти на листа, то най вероятно имате проблем с почистващия нож на касетата, ако не и с барабана едновременно. Не трябва да се забравя, че тези дефекти може да се дължат и на зле поддържана машина.
Сами може вече да се убедите колко относително е това дали вашата касета става за зареждане
.

Най-важния извод дотук е: този, който ще Ви рециклира касетата да може правилно да определи състоянието и качеството на касетата.

2. Осведомете се от документацията на машината или от интернет за броя копия, които би направил чисто нов консуматив, т.е. необходимо е разберете грамажа тонер или мастило, които производителя на вашата техника препоръчва. Ако човека или фирмата, към които сте се насочили да ви заредят консуматива ви дадат различни цифри, които в повечето случаи са естествено по-ниски от специфицираните, това означава че се опитват да ви ощетят.

Пазете се от ниски цени за зареждане! В повечето случаи това означава, че нещо ще бъде спестено при зареждането на касетата Ви- примерно ще отпечата по-малък брой копия, ще има зацапване на листита и т.н.

3. Попитайте във фирмата, която ще рециклира касетата Ви, дали разполага с резервни части- оптичен барабан, почистващ нож и т.н. Това Ви гарантира, че ако евентуално има някакъв малък проблем, да бъде отстранен чрез ремонт- т.е. няма да ви кажат: "Ами... касетата не става". В повечето случаи могат да се предложат алтернативни варианти, малко по-скъпи, но далеч от стойността на нова касета.

4. Уверете се в компетентността и опита на човека/фирмата, която сте избрали. Ако ви се говорят абсурди от сорта че заредената Ви касета ще издържи три пъти повече от нова, дори и да печатате нощни снимки, значи ви вземат за мезе. За всеки един ваш проблем трябва да ви бъде предложен изход, макар и на различна цена, като естествено се гарантира най-доброто съотношение качество/цена. Всяка себеуважаваща се фирма трябва да е готова да си поеме отговорността ако нещо ви се повреди поради некомпетентност и некадърие, или най-малкото поради дребен пропуск.

5. Ако чуете щуротии от сорта "Ще ви заредим касетата/мастилницата за 10 минути във вашия офис", това означава че някой пълнач от бензиностанция е решил да си поиграе със вашето и собственото си здраве, както и да ви омаже целия офис с тонер и мастила.

За да се направи една тонер касета работоспособна, т.е. да се видят евентуалните проблеми и да се информира клиента за състоянието на касетата, да се разглоби касетата, да се почисти, да се зареди с точното количество тонер, да се сглоби, отново да се изтества, да се види крайния резултат от зареждането, след което да се почисти окончателно външно и да се опакова, необходиомото време е минимум 30 минути. Това време е необходимо при условие че всичко е наред с касетата и рециклирането не е показало някои скрит дефект. Понякога е необходимо една касета да се разглоби да се подменят различни компоненти поне 4-5 пъти, докато се установи точно и със сигурност проблема и съответно той да се отстрани. Практиката и опита показват, че един оптимален срок поне час и половина на касета- време което би позволило на спокоиствие да се огледа отвсякъде касетата и да се гарантира качеството на рециклирането.

6. Поискайте от фирмата, която зарежда касетата Ви, да рециклира точно вашата - причината е че ще знаете как до момента е експлоатирана касетата и на колко копия приблизително е барабана й- т.е. кога да очаквате смяната му. Ако евентуално ви предложат друга готова касета вие няма да знаете колко и какво е печатила тази касета - т.е. колко са износени компонентите й.


Това е.

УСПЕХ при избора ви на фирма.

Късмет- ако не сте взели на сериозно написаното.

Статията е предмет на авторско право. Забранено е копирането на статията или части от нея без разрешение.

(с) 2008г.